Sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmezi olan ıhlamur çayı; nasıl tüketilir, nerelerde yetişir, ıhlamur çiçek yaprağın faydaları nelerdir?

Doğanın sunmuş olduğu birçok bitki bizler için adeta şifa deposudur. Hem etkileyici kokularıyla hem de lezzetli tatlarıyla insana huzur veren bitkiler, günümüzde çay olarak da tüketilir. Soğuk havalarda içinizi ısıtacak bu şifalı çaylar, birbirinden farklı özellikleriyle hem bedenen hem de ruhen birçok derde derman olmasıyla da bilinir. Soğuk havalarda en çok tüketilen çaylardan biri de ıhlamurdur ve güçlü bir şifa kaynağıdır. Hoş kokusuyla sakinleştirirken, güçlü özellikleri sayesinde birçok derde derman olduğunu hepimiz biliyoruz.

Ihlamur Çiçek Yaprağın Faydaları Nelerdir?

Ihlamur; daha çok ılıman iklimde yetişmektedir. Ağaç formunda bir bitki türüdür. Ihlamur çayı ise ıhlamur ağacının kurutulmuş yaprak ve çiçeklerinden üretilen bitkisel bir içecektir. Bu ağaç türü 40 metreye kadar büyüyebilir. Bu durum tek bir ağaçtan bol miktarda bitki hasadı yapabileceği anlamına gelir. Ihlamur çiçekleri, öncelikle ıhlamur çiçeği çayının etkisi nedeniyle bu ağaçların en yaygın kullanılan kısmıdır. Tıbbi kullanımının yanı sıra ıhlamur çayı, hoş aroması ile de bilinir. Ihlamur çay, sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir, çiçeksi bir tada sahiptir.

Ihlamur Nasıl Yetiştirilir?

Kuzey Yarımküre’ de yaklaşık 30 türü olduğu bilinen ıhlamur ağacı, çoğunlukla tohumdan üretilse de kalem aşısı, daldırma ve çelikleme yöntemiyle de elde edildiği bilinmektedir. Uzun süre çimlenme dönemine sahiptir ama bu dönemi kısaltmak amacıyla farklı yöntemler uygulanmaktadır. Güneş alan yerlerde yetiştirilen ıhlamur ağacı, ılıman iklim kuşağını sever. Dona karşı fazlasıyla duyarlıdır. Uygun gübreleme yaparak ve yeterince sulandığı zaman 5 ve 10 yıl arasında büyüme göstererek çiçek açmaya başlar. Yavaş büyüdüğü için sabır gerektiren bir sürece sahiptir. Ihlamur ağacının ekileceği toprağın önceden yumuşatılmış olması gerekir. Ihlamur ağacının ekimi için en uygun dönemler ise ilkbahar ve sonbahar ayları tavsiye edilir.

Ihlamur Nasıl Yetiştirilir?

Ihlamur Çiçek Yaprağın Faydaları Nelerdir?

 • Ihlamurun en bilinen etkilerinden biri sakinleştirici özelliğidir. Yoğun ve stresli günlerde ilk tercihiniz ıhlamur çayı olmasını tavsiye ederiz.
 • Ihlamur çayı stres azalttığı kadar da vücudunuzun direncini arttırmasını sağlar, sonbahar ve kış hastalıklarına karşı genellikle ıhlamur çayı tercih edilir.
 • Vücut direncinin arttırması ile kan dolaşımınızı da hızlanmasında rol oynar. Bu sayede dönemsel hastalıklara karşı dirençli bir bünyeye sahip olursunuz.
 • İdrar söktürmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Hazımsızlık ve kabızlık gibi rahatsızlıkların tercihidir. Sindirim siteminin güçlenmesini sağlar.
 • Hastalık üreten mikropların dışarı atılması için en kolay yöntem terlemektir ve ıhlamur çayı terlemenizi arttırarak mikroplardan arınmanıza yardımcı olacaktır.
 • Solunum yollarındaki iltihapları temizler ve nefes açıcı özelliği sayesinde boğazınızın yumuşamasını sağlar.
 • Ihlamur çayının enerji verdiği de bilinmektedir. Bu sayede vücudunuz daha dinç olacaktır.

Doğal yapraklı ıhlamur satın almak için (Ihlamur Çiçek Yaprak 40 gr) sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

0
  Sepetiniz
  Sepetiniz BoşMağazaya Dön
   Kargo hesapla
   Whatsapp Hattı